Problemy jamy ustnej

Ciąża a choroby zębów

Dość powszechne jest przekonanie, że ciąża negatywnie wpływa na stan uzębienia kobiety, a przyszła mama podczas wizyty u stomatologa nie otrzyma znieczulenia. Obawiając się bólu i nieprzyjemnych dolegliwości, ciężarne unikają wizyt u stomatologa, nie wiedząc, że tym samym mogą zagrozić swojemu dziecku.

Najważniejszą kwestią, o której powinna pamiętać każda kobieta planująca ciążę, to umówienie się na wizytę u dentysty. Wcześniejsza kontrola uzębienia i ewentualne leczenie pozwoli na uniknięcie wielu chorób, które mogą rozwinąć się w trakcie ciąży. Z przeprowadzonych na świecie badań wynika bowiem, że stan zębów może mieć wpływ na przebieg ciąży i poród, a także na samo zapłodnienie. Lekarze ostrzegają, że nawet najmniejsze ubytki mogą stać się siedliskiem bakterii i wpływać nie tylko na zdrowie matki, ale i nienarodzonego maluszka. Dodatkowo, polskie statystyki wskazują, że co piąta ciężarna, która ma próchnicę i stany zapalne w jamie ustnej, rodzi dziecko kilka tygodni przed terminem.

 

Czy ciąża rzeczywiście pogarsza stan uzębienia kobiety?

To prawda, że podczas ciąży kobiety narażone są na pogorszenie stanu uzębienia. Zdaniem lekarzy wpływ na to mają zmiany hormonalne zachodzące w organizmie przyszłej mamy, które powodują zapalenie dziąseł. Stają się one rozpulchnione, obrzmiałe, zaczerwienione i częściej krwawią. Z powodu bólu i nieprzyjemnych dolegliwości, kobiety często rezygnują z dokładnego szczotkowania zębów. W ten sposób pogarszają swój stan i doprowadzają do odkładania się płytki nazębnej, w której rozwijają się baterie próchnicotwórcze.

Innym czynnikiem, który wpływa na stan uzębienia, są poranne mdłości. Dostający się do jamy ustnej, podczas wymiotów, sok żołądkowy i znajdujący się w nim kwas solny, mogą niszczyć szkliwo i wywołać nieodwracalne zmiany w jamie ustnej. Zęby stają się nadwrażliwe i bardziej podatne na próchnicę.

Dodatkowo, na osłabienie zębów i pojawianie się próchnicy mogą wpływać niedobory witamin i minerałów, a także ciążowe zachcianki, które zazwyczaj skupiają się na potrawach kwaśnych i słodkich, a więc na tych najbardziej próchnicotwórczych. Dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, a więc stosowanie pasty zawierającej wapń i fluor, nitkowanie zębów oraz czyszczenie języka. Jeśli istnieje taka możliwość, należy myć zęby po każdym posiłku i oczywiście pamiętać o wizytach u dentysty!

Kontrola u stomatologa to obowiązkowy punkt w kalendarzu ciężarnej. To, że przyszła mama poddała się leczeniu dentystycznemu przed zajściem w ciążę nie oznacza, że w kolejnych miesiącach może zapomnieć o wizytach w gabinecie dentystycznym.

 

Czy w ciąży można stosować znieczulenie?

Istnieje przekonanie, że kobieta w ciąży nie może otrzymać znieczulenia. Prawdopodobnie z tego powodu większość ciężarnych unika wizyt u dentysty. Tymczasem nowoczesne metody leczenia pozwalają na podanie przyszłej mamie specjalnego znieczulenia, które nie szkodzi dziecku i tym samym chroni je przed stresem i niepokojem, które pojawiają się u mamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *