Problemy jamy ustnej

Halitoza – jak z nią walczyć?

Nieświeży oddech to problem wielu osób — nie tylko starszych, jak zwykło nam się przyjmować. Równocześnie ci, których ten problem dotyczy, często nie zdają sobie sprawy ze swojej dolegliwości. A problem ten niestety jest powszechny. Badania dowiodły, że z nieświeżym oddechem problem ma od 20 do 50 procent populacji, tak kobiety, jak i mężczyźni.

 

Nieświeży zapach z ust — czy to już choroba?

Nieświeży oddech, nazywany medycznie halitozą, może być powracającym problemem lub przewlekłym schorzeniem. Najłatwiej jest zauważyć go rano, zaraz po przebudzeniu. Powodem tego jest mniejsze wydzielanie śliny w czasie snu, kiedy jednocześnie wzrasta jej Ph, a resztki pokarmowe gromadzą się w jamie ustnej. Za sprawą beztlenowych bakterii Gram – ujemnych w jamie ustnej zaczyna zachodzić proces fermentacji resztek pokarmowych. Podczas niego powstają lotne związki siarki. Odpowiedzialne za ten proces bakterie znajdują się przede wszystkim w okolicy dziąseł zmienionych chorobowo lub w innych strukturach przyzębia. Można znaleźć je również głęboko w kieszonkach zębodołowych lub na tylnym odcinku języka.

 

Co powoduje nieświeży zapach z ust?

Przykry zapach z ust może mieć różne przyczyny. Przeważnie jest to brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Jakie błędy z tym związane popełniamy najczęściej?

– unikamy dentysty — boimy się go jak ognia, dlatego gdy w naszej jamie ustnej pojawiają się ubytki, nie reagujemy wystarczająco szybko, a dopiero wtedy, gdy poczujemy, że naprawdę zaczyna nas boleć. W dziurach znajdują się bakterie, które to właśnie stają się główną przyczyną nieświeżego oddechu,

– gromadzenie się płytki nazębnej,

– brak systematyczności w myciu zębów, głównie po jedzeniu i pomiędzy posiłkami. W jamie ustnej, na języku oraz między zębami pozostają przecież resztki pokarmu, którymi żywią się bakterie, powodując nieświeży oddech,

– korzystanie z odświeżaczy do ust. Choć ma przynieść dobry skutek, w rezultacie okazuje się, że jest odwrotnie niż się spodziewaliśmy — nieświeży zapach potrafi się przez to nasilić. Ich nadmierne używanie prowadzi do zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej w jamie ustnej. To przyczynia się do rozwoju grzybów, a to z kolei działa na intensywność zapachu.

s

Co zrobić, aby przeciwdziałać halitozie? 

  • Pamiętaj o myciu zębów minimum dwa razy dziennie przez 3 minuty. Wykonuj przy tym ruchy wymiatające.
  • Nitkuj zęby! Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną jest niezwykle ważne — tam pozostają bowiem resztki pokarmów, których chcemy się pozbyć. Oczyszczaj też grzbietową powierzchnię języka przy pomocy specjalnej skrobaczki. Można je znaleźć w wielu szczotkach do zębów, po odwrotnej stronie włosia. Możesz również zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę do mycia języka.
  • Jeżeli nosisz wyjmowane protezy, nie zapomnij, by co wieczór myć je przy pomocy twardej szczotki do zębów i bezwonnym mydłem. Przez noc proteza może pozostać w suchym i przewiewnym miejscu. To sprawi, że mikroorganizmy nie będą się rozwijać (a w porowatym tworzywie protezy niestety mają świetne warunki do rozwoju).

 

Jeśli cierpisz na choroby przyzębia, koniecznie zaopatrz się w irygator stomatologiczny. Co umożliwia? Dzięki niemu możliwe staje się dokładne oczyszczanie kieszonek oraz miejsc, które dla zwykłych szczoteczek oraz nici dentystycznych są niedostępne. My polecamy oczywiście irygatory Waterpik. Do zapoznania się z ofertą zapraszamy na www.polkardbis.pl.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *