Problemy jamy ustnej

Kamień nazębny – jak z nim walczyć?

Kamień nazębny to złóg, który tworzy się, kiedy płytka nazębna ulega stwardnieniu na powierzchni zębów. Kamień nazębny jest łatwo zauważalny ze względu na to, że jest żółty lub brązowy. Jak z nim walczyć?

 

Niestety, okazuje się, że zwykłe szczotkowanie to nie wszystko. Codzienna higiena jamy ustnej nie wystarczy, żeby zapobiec chorobom przyzębia. Ich częstą przyczyną jest obecność kamienia nazębnego, którego nie jesteśmy w stanie samodzielnie usunąć za pomocą szczoteczki do zębów.

 

Skąd bierze się kamień nazębny?

Płytka nazębna pojawia się na zębach w krótkim czasie po ich umyciu. Po kilkudziesięciu godzinach zamienia się ona w kamień nazębny. Jak to możliwe, że miękka płytka nazębna staje się twardym, niemożliwym do usunięcia szczoteczką kamieniem na zębach? Dzieje się tak za sprawą składu śliny, ponieważ zawarte w niej sole minerale reagują z płytką nazębną, mineralizując ją.

 

Jakie są metody usuwania kamienia nazębnego?

Aby pozbyć się kamienia nazębnego i uzyskać właściwy stan higieny jamy ustnej, konieczne jest przeprowadzenie następujących zabiegów:

  • profesjonalnego oczyszczenia zębów przez lekarza lub higienistkę (tzw. skaling ręczny, ultradźwiękowy, polerowanie),
  • wyeliminowania drażniących czynników jatrogennych,
  • plastyki zębów w miejscach, w których gromadzi się płytka nazębna (czyli w miejscach retencji),
  • przejście przez profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej, w celu umożliwienia kontynuacji higienizacji w domu oraz samokontroli.

 

Complete Care New Angle

 

Profilaktyka na pierwszym miejscu

Główną przyczyną wszelkich chorób zębów jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Nawet u osób, które genetycznie są predysponowane do tego typu chorób, można w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko ich występowania. Ważne jest, by pamiętać o odpowiednich zabiegach higienicznych. W zachowaniu doskonałej czystości jamy ustnej i wyeliminowaniu siedliska niebezpiecznych bakterii może pomóc specjalnie do tego przeznaczony irygator wodny. My polecamy oczywiście irygatory Waterpik — np. WP-900 COMPLETE CARE. Jest to irygator z ośmioma wymiennymi końcówkami i ze szczotką soniczną, która przeciwdziała kamieniowi nazębnemu — dokładnie usuwa osady z powierzchni zęba, dodatkowo delikatnie masując dziąsła i poprawiając ich krążenie.
Irygator WP-900 usuwa bakterie, znajdujące się pomiędzy zębami oraz w obszarze poniżej dziąseł. Dociera tam, gdzie czyszczenie nicią dentystyczną jest niemożliwe.

 

Chcąc uniknąć problemów z kamieniem nazębnym, nie zaniedbujmy codziennej higieny jamy ustnej. Odpowiednie dbanie o jej stan pozwoli zapobiec trudnościom w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *