Problemy jamy ustnej

Suchość w jamie ustnej – czy to już choroba?

Duży stres, nerwy, ważny egzamin czy wystąpienie przed szeroką publicznością. Nagle orientujemy się, że nie wcale nie brakuje nam wiedzy, którą mamy się podzielić, a… śliny w ustach! Suchość w jamie ustnej inaczej nazywa się kserostomią. Skąd się bierze i co oznacza?

 

Suchość w jamie jest znakiem, że nasz organizm wytwarza niewystarczającą ilość śliny do utrzymania odpowiedniej wilgotności jamy ustnej. Zdarza nam się doświadczać jej, gdy jesteśmy silnie zdenerwowani. W sytuacji, gdy suchość w jamie ustnej towarzyszy nam częściej, uczucie to może być przyczyną poważnego dyskomfortu, a nawet zaprowadzić do kolejnych problemów zdrowotnych. Suchość w jamie ustnej bywa także oznaką pewnych chorób, dlatego nie warto jej bagatelizować. Otóż ślina ma liczne zadania, nie tylko nawilżanie jamy ustnej. Ma duże znaczenie w procesie trawienia pokarmów, chroni zęby przed próchnicą, pomaga uniknąć infekcji, poprzez kontrolę bakterii w jamie ustnej. Oczywiście oprócz tego bez niej nie byłoby możliwe żucie ani przełykanie.

 

Jakie są najczęstsze objawy suchości w jamie ustnej?

Wszyscy doświadczamy raz na jakiś czas suchości w ustach. Nie jest to niepokojące tak długo, aż nie zacznie nie ustępować. Wtedy będziemy mieli podstawy do podejrzeń, że dotknęły nas kłopoty z produkcją śliny. Co można uznać za objawy suchości w jamie ustnej?

  • suchość i lepkość u ustach,
  • problemy z połykaniem pokarmów,
  • pieczenie języka,
  • suchość w gardle,
  • pękanie warg,
  • trudności z rozpoznawaniem smaku,
  • metaliczny smak w ustach,
  • nawracający nieprzyjemny zapach z ust,
  • pojawianie się trudności w żuciu oraz w mówieniu.

 

To da się wyleczyć!

Nie zabrzmi to odkrywczo, ale jedyną trwałą metodą na wyleczenie suchości w jamie ustnej jest pozbycie się jej przyczyny. W przypadku, gdy suchość w jamie ustnej spowodowana jest przyjmowaniem konkretnych leków, lekarz, który je przepisał, może zmienić dawkowanie lub zapisać odpowiednik, który nie będzie powodował takich problemów. Jeśli okaże się, że to ślinianki źle pracują, jednak wytwarzają pewne ilości śliny (choć niewystarczające), lekarz może przepisać Ci lek, który poprawi ich działanie.

 

Problemów z jamą ustną nie można bagatelizować. Niezależnie od tego, czy jest to małe schorzenie, czy poważna choroba, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego też serdecznie polecamy wszystkim irygatory i pozostałe produkty marki Waterpik, w tym dobrą szczoteczkę soniczną. Dzięki nim utrzymanie czystości w jamie ustnej będzie łatwiejsze i bardziej efektywne. Z naszą ofertą można zapoznać się tutaj: polkardbis.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *