fotolia.com, #143966522 | Autor: Stefano Garau

Czy wiesz jak dbać o swoje dziąsła?

Zazwyczaj, myśląc o chorobach jamy ustnej, skupiamy się na zdrowiu naszych zębów. Niestety bardzo często zapominamy o właściwym dbaniu o dziąsła, których choroby mogą prowadzić nawet do wypadania zębów!

Jak więc zadbać o to, by nasze dziąsła były zdrowe? Oprócz tak oczywistej rzeczy, jak regularne wizyty u dentysty, istnieje wiele nawyków, które możemy wprowadzić do codziennego życia. Pozwolą nam one nie martwić się o zdrowie jamy ustnej i cieszyć się pięknym uśmiechem.

.

Przede wszystkim higiena

Regularne szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, to absolutna podstawa dbania o higienę jamy ustnej. Bardzo ważną funkcję spełnia tu technika szczotkowania. Zęby czyścimy ruchem wymiatającym, czyli przesuwamy główką szczoteczki od dziąsła w dół.

Pamiętajmy również o regularnej wymianie szczoteczki co trzy miesiące. Podobnie wymieniać należy końcówki szczoteczek elektrycznych i sonicznych, które szczególnie dobrze sprawdzają się u posiadaczy wrażliwych dziąseł. Podczas mycia jednocześnie je masują i poprawiają ich krążenie.

 

 

SR-3000 E2 Szczoteczka soniczna Waterpik Sensonic Professional PLUS

SR-3000 E2 Szczoteczka soniczna Waterpik Sensonic Professional PLUS

 

.

Nieodpowiednie lub zbyt rzadkie mycie zębów powoduje odkładanie się płytki nazębnej, która jest jednym z głównych powodów chorób dziąseł. Choć jesteśmy w stanie usunąć ją z zębów, to żadna szczoteczka nie usunie tej, która odkłada się przy granicy dziąseł.

Tutaj z pomocą przychodzi irygator dentystyczny, który dokładnie oczyści przestrzenie międzyzębowe. Jest on zdecydowanie lepszym i skuteczniejszym rozwiązaniem niż nić dentystyczna, o czym pisaliśmy już w poprzednim poście.

 

 

Irygator Waterpik WP-100E Ultra

Irygator Waterpik WP-100E Ultra

 

.

Nie zapominajmy również o regularnym oczyszczeniu języka, na którym rozwijają się bakterie. W tym wypadku również możemy skorzystać z irygatora, ze specjalną końcówką do czyszczenia.

.

Zbilansowana dieta i zdrowy tryb życia

Nie tylko to, jak czyścimy zęby i dziąsła ma wpływ na ich stan. Dobrze zbilansowana dieta, zawierająca wszystkie potrzebne witaminy i składniki odżywcze do prawidłowego funkcjonowania organizmu wpływa również na stan jamy ustnej. Szczególnie ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości witaminy C, koenzymu Q10, kwasów omega-3, witaminy D i A oraz wapnia.

Jedną z głównych przyczyn chorób przyzębia jest również palenie tytoniu. U palaczy płytka nazębna rozwija się szybciej i w większej ilości, a palenie wpływa na zmniejszony przepływ śliny.

Ponadto palenie tytoniu może powodować niedobory witaminy C, które powodują rozpulchnianie dziąseł, a także zwiększa podatność na stany zapalne i krwawienie.

.

Prawidłowe oddychanie

Okazuje się, że nawet sposób, w jaki oddychamy, wpływa na zdrowie naszych dziąseł. Oddychanie przez usta, zwłaszcza podczas snu powoduje wysychanie jamy ustnej, a odpowiednia ilość śliny ma kluczowy wpływ na zdrowie i higienę jamy ustnej. Dlatego warto w ciągu dnia ćwiczyć oddychanie przez nos, by w nocy nasz organizm samoistnie kontynuował tę czynność w prawidłowy sposób podczas snu.

.

Nie unikaj dentysty

Jak wspominaliśmy na początku, regularne wizyty u stomatologa są kluczowe dla zachowania zdrowych zębów i dziąseł, pamiętajmy więc by na kontrolę wybrać się przynajmniej raz na pół roku. Możemy w ten sposób zapobiec lub wykryć bardzo szybko wiele problemów naszej jamy ustnej. Pamiętajmy, że profilaktyka jest zawsze tańsza niż leczenie!


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/users/polkbishigz/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Dodaj komentarz