Problemy jamy ustnej

Zapalenie dziąseł. Co wtedy?

Czym jest zapalenie dziąseł? Czy to niebezpieczne schorzenie? Jak właściwie je rozpoznać? Dziś piszemy na ten temat i wyjaśniamy wszystkie wątpliwości związane z tą przypadłością.

 

Zapalenie dziąseł – na czym polega? 

To nic innego jak początkowy etap choroby zapalnej przyzębia. Na szczęście najłatwiej się go leczy. Powstaje przede wszystkim ze względu na płytkę nazębną, która gromadzi się na zębach i dziąsłach. Jest miękką, lepką i  bezbarwną warstwą bakterii. Jeśli nie usuwamy jej wystarczająco skutecznie szczotkując i nitkując zęby, płytka produkuje toksyny, które będą drażnić dziąsła. I tak powstanie stan zapalny. Jeśli dojdzie do jakichś uszkodzeń, to we wczesnym etapie choroby dziąseł zmiany są łatwo odwracalne, ponieważ do tkanki kostnej i łącznej nie doszedł jeszcze proces chorobowy. A to właśnie te tkanki odpowiadają za utrzymanie zębów w zębodole – jeśli one są zdrowe, to nie mamy powodów do zmartwień. Jednak jeśli nie będziemy leczyć zapalenia dziąseł, może się ono przerodzić w zapalenie przyzębia, a to już trudniejsze do wyleczenia.

 

Mr Korn Flakes, fotolia.com, #111180534
Mr Korn Flakes, fotolia.com, #111180534

 

Jak uniknąć tego schorzenia? 

 

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak więc zapobiegać zapaleniu dziąseł? Przede wszystkim powinniśmy pilnować, by bardzo starannie myć zęby. To banalne, ale to też podstawowy warunek, który musi być zachowany, by nie zapaść na choroby dziąseł. Oprócz tego warto nitkować przestrzenie międzyzębowe – w nich zbiera się mnóstwo bakterii, których zwykła szczoteczka nie pokona. Ważne jest też to, jaką pastę do zębów wybierzemy dla siebie. Kiedy będziemy używać pasty o białej barwie lub będziemy wiedzieć, że piana, która się z niej tworzy, jest biała, bez trudu dostrzeżemy ślady krwi po wypluciu jej. A kiedy dziąsła krwawią, nie możemy przejść obok tego obojętnie. 

 

Zapalenie dziąseł a irygator

Nieocenioną pomocą podczas dbania o higienę jamy ustnej jest irygator stomatologiczny. Dociera on bowiem w miejsca, w które nie dotrze żadna szczoteczka czy też nić. Zasada jest prosta – woda pod wysokim ciśnieniem wymywa resztki jedzenia i wszelkie bakterie, z którymi tradycyjna szczoteczka sobie nie poradzi. Dlatego warto inwestować w irygatory. W kwestii higieny jamy ustnej są niezastąpione.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *